Det korta svaret: Vilken AC-kondensorenhet vinner?
Om du vill ha en tydlig rekommendation utan att läsa vidare: en tvåstegs eller variabel hastighet växelriktarkondensatorenhet från ett märke som Transportör, Trane eller Lennox – klassad till 18–21 SEER2 – erbjuder den bästa balansen mellan energieffektivitet, komfort och långsiktigt värde för de flesta husägare. Dessa enheter modulerar sin effekt för att matcha det faktiska kylbehovet snarare än att cykla på och av med full fart, vilket direkt leder till lägre elräkningar, bättre fuktkontroll och en längre livslängd.
Som sagt, "bäst" är inte en etikett som passar alla. Rätt kondensorenhet för en lägenhet på 1 200 kvm i Phoenix är en helt annan maskin än vad du behöver i en fuktig kuststad eller ett nordligt klimat där du bara kör AC i tre månader om året. Budget, lokala elpriser, befintligt kanalsystem och åldern på din lufthanterare skapar alla vilken enhet som är mest vettig. Resten av den här artikeln bryter ner alla faktorer så att du kan fatta ett säkert, välgrundat beslut.
Vad a Kondensorenhet Faktiskt gör det - och varför det spelar roll
Innan du jämför modeller hjälper det att förstå vad utomhuskondensorenheten gör i ditt kylsystem. Många tänker på det som "AC" själv, men det är egentligen halvan av ett delat system. Kondensorenheten rymmer kompressorn, kondensorspolen och en stor fläkt. Dess uppgift är att driva ut värmen som absorberades från din inomhusluft av köldmediet som cirkulerar genom systemet.
Köldmediet lämnar förångaren inomhus som en varm lågtrycksgas. Den går till utomhuskondensorenheten, där kompressorn ökar sitt tryck och temperatur. Den heta högtrycksgasen strömmar sedan genom kondensorn. Fläkten blåser utomhusluft över dessa spolar och för bort värmen. Köldmediet svalnar, kondenserar tillbaka till en vätska och går tillbaka inomhus för att absorbera mer värme. Denna cykel upprepas kontinuerligt.
Kvaliteten, storleken och tekniken hos kondensorenheten avgör hur effektivt denna cykel går. En dåligt matchad eller lågeffektiv kondensorenhet kan kosta dig hundratals dollar per år i slöseri med el och kan misslyckas flera år innan en korrekt vald enhet skulle göra det.
De tre huvudtyperna av kondensorenheter förklaras
Kondensorenheter delas in i tre breda teknikkategorier. Var och en har en distinkt driftstil som påverkar effektivitet, komfort, buller och pris.
Enstegs kondensorenheter
En enstegs kondensorenhet arbetar med en hastighet: full kapacitet. Den är antingen helt på eller helt av. När din termostat kräver kylning, startar kompressorn med 100 % effekt. När måltemperaturen är nådd stängs den av helt. Dessa enheter är de mest prisvärda i förväg - vanligtvis 1 200 till 2 500 USD bara för kondensorenheten före installation — och de är pålitliga på grund av sin mekaniska enkelhet.
Nackdelen är effektivitet och komfort. Enstegsenheter slås på och av ofta, vilket orsakar temperatursvängningar på 3–5°F runt börvärdet och skapar korta brus. Eftersom de aldrig går tillräckligt länge för att avfukta luften på djupet, kan de känna sig mindre bekväma även när termometern visar rätt siffra. SEER2-betyg på enstegsenheter sträcker sig vanligtvis från 13 till 16 SEER2 , vilket är det lagliga minimumet i de flesta regioner i USA från och med 2023.
Tvåstegs kondensorenheter
Tvåstegsenheter arbetar med två effektnivåer - vanligtvis cirka 65–70 % kapacitet för milda dagar och 100 % kapacitet på högsommareftermiddagar. Detta är en meningsfull förbättring jämfört med enstegsdesigner. Enheten går längre med reducerad kapacitet, vilket dramatiskt förbättrar fuktavlägsnandet och ger jämnare temperaturer i hela ditt hem.
En typisk sommardag kommer en tvåstegs kondensorenhet att tillbringa 80–90 % av sin drifttid på det nedre steget, vilket förbrukar betydligt mindre el än att köra på full luft. SEER2-betyg för tvåstegsenheter landar vanligtvis mellan 17 och 20 SEER2 . Förskottskostnaden varierar från ca $2 000 till $3 800 för själva kondensorenheten.
Kondensorenheter med variabel hastighet (växelriktare).
Inverterkompressorer med variabel hastighet representerar den nuvarande höjdpunkten av AC-kondensorteknik för bostäder. Istället för två fasta hastigheter kan en växelriktardriven kompressor rampa var som helst från ungefär 25 % till 100 % av kapaciteten i små steg, vilket matchar effekten nästan exakt till kylbelastningen i realtid. Detta innebär att enheten nästan aldrig stängs av helt - den saktar bara ner mycket. Resultatet är enastående temperaturkonsistens (inom ±0,5°F från börvärdet), överlägsen avfuktning och mycket lågt driftsljud.
Kondensorenheter med variabel hastighet uppnår högsta möjliga hastighet 20 till 26 SEER2-betyg . Carrier Infinity 26 och Lennox XC25, till exempel, närmar sig eller överstiger båda 26 SEER2, vilket är bland den högsta effektiviteten som finns tillgänglig i bostadsutrustning. Avvägningen är kostnad: förvänta dig att betala $3 500 till $6 500 för kondensorenheten före installationsarbete, köldmedium och eventuella nödvändiga elektriska uppgraderingar.
SEER2-betyg: Vad siffrorna faktiskt betyder för din plånbok
SEER2 står för Seasonal Energy Efficiency Ratio 2, en uppdaterad teststandard som ersatte det äldre SEER-måttet 2023. Siffran representerar hur mycket kyla en kondensorenhet levererar per förbrukad elenhet under en hel kylsäsong. Ett högre SEER2-tal innebär lägre driftskostnader.
För att göra denna konkreta, överväg en 3-tons (36 000 BTU) kondensorenhet som kör 1 500 timmar per kylsäsong i ett klimat med en genomsnittlig elhastighet på 0,14 USD per kWh:
- Kl 14 SEER2 : cirka 540 USD/år i el
- Kl 18 SEER2 : cirka $420/år — spara $120 årligen
- Kl 22 SEER2 : ungefär $344/år — spara $196 årligen över 14 SEER2-enheten
- Kl 26 SEER2 : cirka $291/år — spara $249 årligen
Under en livslängd på 15–20 år uppgår dessa årliga besparingar till 1 800–4 980 USD beroende på effektivitetsnivån. I varma klimat som Texas eller Florida där AC körs 2 500 timmar per år, är besparingarna proportionellt sett större och kan motivera premiuminvesteringen i en hög-SEER2 kondensorenhet mycket lättare.
Det är också värt att notera att den federala Inflation Reduction Act ger en skattelättnad på upp till $600 för kvalificerande högeffektiva centrala AC-kondensorenheter , och många statliga och allmännyttiga program erbjuder ytterligare rabatter från $100 till $1 000 eller mer. Dessa incitament kan på ett meningsfullt sätt flytta återbetalningsmatematiken till förmån för premiumutrustning.
Toppmärken för AC-kondensorenheter jämförda sida vid sida
VVS-branschen domineras av en handfull stora tillverkare, av vilka många delar moderbolag och produktionslinjer. Så här ställer sig de ledande varumärkena över de mätvärden som betyder mest för husägare:
| Varumärke | Topp SEER2-betyg | Kompressor typ | Garanti (kompressor) | Ca. Enhetsprisintervall | Bäst för |
|---|---|---|---|---|---|
| Carrier | 26 SEER2 | Variabel hastighet | 10 år (registrerad) | 2 200–6 500 USD | Premiumeffektivitet, smart hemintegration |
| Trane | 22 SEER2 | Variabel hastighet | 12 år (registrerad) | 2 000–5 800 USD | Hållbarhet, tillförlitlighet, tuffa klimat |
| Lennox | 28 SEER2 | Variabel hastighet | 10 år (registrerad) | 2 500–7 000 USD | Maximal effektivitet, lågt ljud |
| Goodman | 17.2 SEER2 | Enkel/Tvåsteg | Livstid (registrerad) | 900–2 200 USD | Budgetköpare, hyresfastigheter |
| Rheem / Ruud | 20 SEER2 | Variabel hastighet | 10 år (registrerad) | 1 500–4 500 USD | Mellanklassvärde, bred tillgänglighet |
| Amerikansk standard | 22 SEER2 | Variabel hastighet | 12 år (registrerad) | 2 000–5 500 USD | Samma plattform som Trane, ofta lägre pris |
Det är värt att notera att Trane och American Standard tillverkas av samma moderbolag (Trane Technologies) och delar kompressor- och spoleteknologi. På samma sätt är Rheem och Ruud systermärken. Goodman och Amana delar tillverkning under Daikins ägande. Att veta detta hjälper när du jämför offerter - du kanske kan få i princip samma kondensorenhet under en annan etikett till ett lägre pris.
Hur klimatet avgör vilken kondensorenhet som är meningsfull
Ditt lokala klimat är förmodligen den enskilt viktigaste faktorn för att välja en kondensorenhet, men det förbises ofta till förmån för varumärkesjämförelser. Anledningen: effektivitetsbesparingar förverkligas först när ett system faktiskt körs. I ett milt nordligt klimat med 600–800 kyltimmar per år kan återbetalningstiden för en 24 SEER2-kondensorenhet över en 16 SEER2-enhet sträcka sig till 18–22 år – långt utöver utrustningens praktiska livslängd. Däremot kan samma jämförelse i ett varmt sydländskt klimat med 2 500 kyltimmar per år ge en återbetalning om 6–9 år.
Varma och torra klimat (Phoenix, Las Vegas, Albuquerque)
Högeffektiva kondensorenheter med variabel hastighet är nästan alltid värda investeringen här. AC-system kör 2 200–3 000 timmar per år. Mål 18–22 SEER2 minimum . Avlägsnande av fukt är mindre problematisk än obehandlad kyleffekt och bibehållen effektivitet vid höga omgivningstemperaturer. Se till att alla enheter du överväger är klassade för att fungera effektivt vid utomhustemperaturer på 110°F eller högre - inte alla enheter upprätthåller nominell effektivitet under extrem värme.
Varma och fuktiga klimat (Florida, Gulf Coast, sydost)
Kondensorenheter med variabel hastighet lyser här på grund av sin överlägsna avfuktning vid dellast. I fuktigt klimat är "känns som" temperaturen inomhus starkt driven av fukt, inte bara lufttemperatur. En enstegs kondensorenhet som blåser på och av kan kyla luften till 74°F men lämnar luftfuktigheten inomhus på 65–70 %, vilket känns kvavt och obehagligt. En enhet med variabel hastighet som körs med låg kapacitet i timmar kommer att dra ner luftfuktigheten till 50–55 % även under milda dagar. Tvåstegsenheter är minimirekommendationen; variabel hastighet är starkt att föredra.
Blandklimat (Mellan-Atlanten, Mellanvästern, Pacific Northwest)
Tvåstegs kondensorenheter erbjuder det bästa priset i blandade klimat. Effektivitetsuppgraderingen jämfört med enstegs är meningsfull, fuktkontrollen är märkbart bättre och prispåslaget jämfört med enstegs är blygsamt. Enheter med variabel hastighet är också ett bra val om budgeten tillåter, men återbetalningstiden är längre än i varmare regioner. En 16–18 SEER2 tvåstegsenhet träffar vanligtvis effektiviteten för husägare i dessa regioner som kör AC 900–1 400 timmar per år.
Cool Climates (New England, Upper Midwest, Mountain West)
I regioner där somrarna är korta och milda är en väl tilltagen enstegs kondensorenhet på 14–16 SEER2 helt rimlig. Driftsbesparingarna från att uppgradera till en premiumenhet med variabel hastighet kanske aldrig återvinner den extra förskottskostnaden under utrustningens livslängd. Undantaget: om du planerar ett värmepumpsystem för uppvärmning och kyla året runt, lönar det sig att investera i en högeffektiv enhet med variabel hastighet över båda säsongerna.
Dimensionering av din kondensorenhet: varför större inte är bättre
Ett av de vanligaste och mest kostsamma misstagen som husägare gör är att installera en överdimensionerad kondensorenhet. VVS-entreprenörer som "storlekar upp" för att undvika återuppringningar under varma dagar eller för att imponera på kunder gör sina kunder en björntjänst. En överdimensionerad kondensorenhet kyler utrymmet för snabbt, kortar hela tiden, misslyckas med att avfukta ordentligt och sliter ut sin kompressor i förtid från upprepade hårda starter.
Korrekt dimensionering bestäms av en manuell J-lastberäkning, som tar hänsyn till kvadratmeter, takhöjd, isoleringsnivåer, fönsterarea och orientering, lokala klimatdata och beläggning. En tumregel uppskattning på "ett ton per 500–600 kvadratfot" är mycket otillräcklig och leder ofta till överdimensionering.
Standardstorlekar för kondensorenheter för bostäder i USA löper från 1,5 ton (18 000 BTU) till 5 ton (60 000 BTU) i halvtonssteg. Ett välisolerat hem på 2 000 kvm i ett måttligt klimat kanske bara behöver en enhet på 2,5 ton, medan ett dåligt isolerat hem av samma storlek med stora fönster i västerläge i Houston kan behöva 4 ton. Insistera alltid på en korrekt lastberäkning innan du accepterar någon dimensioneringsrekommendation.
Kondensorenheter med variabel hastighet är mer förlåtande för lätt överdimensionering eftersom de kan modulera ner till 25–30 % kapacitet, men principen gäller fortfarande: den bästa kondensorenheten för ditt hem är en korrekt storlek.
Köldmedietyp: R-410A vs R-454B och vad det betyder för dig
Köldmedium är ett ämne som du inte kan ignorera när du köper en kondensorenhet 2024 och framåt. Branschen befinner sig mitt i en betydande omställning driven av miljöbestämmelser.
R-410A var det dominerande köldmediet i AC-system för bostäder i över två decennier. Den har dock en hög global uppvärmningspotential (GWP) på 2 088. Enligt EPA-regler som implementerar avsnitt 608 i Clean Air Act och bestämmelserna i AIM Act, trädde R-410A produktions- och importtak i kraft 2025, och det fasas ned avsevärt till 2036. Detta innebär R-410A-tillbehör kommer att bli dyrare och svårare att köpa med tiden , vilket direkt påverkar kostnaden för att serva befintliga kondensorenheter med detta köldmedium.
Nya kondensorenheter använder i allt högre grad R-454B (säljs som Puron Advance av Carrier) eller R-32, som båda har betydligt lägre GWP — R-454B har en GWP på 466, ungefär 78 % lägre än R-410A. Nya enheter som använder dessa köldmedier dyker upp i alla större varumärken.
Den praktiska innebörden: om du köper en ny kondensorenhet idag, överväg starkt att välja en som använder de nya låg-GWP-köldmedierna snarare än en R-410A-enhet. Ja, nya köldmedieenheter kan kosta något mer idag, men du slipper öka servicekostnaderna eftersom R-410A blir knappare och du kommer inte att möta en återvändsgränd när systemet så småningom behöver laddas eller repareras.
Ljudnivåer: En faktor som ofta förbises vid val av kondensorenhet
Om din kondensorenhet sitter utanför ett sovrumsfönster, nära en uteplats där du underhåller, eller i ett område med bullerrestriktioner, bör driftljudnivån vara ett allvarligt övervägande. Kondensorenhetsljud mäts i decibel (dB).
- Standard enstegs kondensorenheter fungerar vanligtvis vid 72–78 dB — jämförbart med en dammsugare som kör i närheten.
- Tvåstegs kondensorenheter vid låga skeden körs vanligtvis 65–70 dB, märkbart tystare under måttliga förhållanden.
- Kondensorenheter med variabel hastighet körning med dellast kan sjunka till 55–65 dB — ungefär samma nivå som ett normalt samtal eller en tyst diskmaskin. Lennox XC25 är klassad så låg som 59 dB; Carrier Infinity 26 på cirka 56 dB vid låg hastighet.
Den minskningen på 10–15 dB mellan en standard- och en premiumkondensatorenhet är inte bara en siffra – den mänskliga hörseln uppfattar ett fall på 10 dB som ungefär hälften så högt. Om kvaliteten på boendeutrymmen utomhus eller ljudavfall inomhus är ett problem, är den akustiska prestandan hos en kondensorenhet med variabel hastighet en verkligt övertygande fördel utöver bara energibesparingar.
Värmepumpskondensorenheter vs Straight-Cool AC-kondensorenheter
En fråga som dyker upp ofta: ska du välja en värmepumpskondensatorenhet eller en traditionell rak-cool AC-kondensatorenhet? Skillnaden har enormt stor betydelse för hela hemmets energikostnader.
En rak-sval kondensorenhet flyttar bara värme i en riktning - ut ur ditt hem under sommaren. Den kombineras med en gasugn eller elektrisk lufthanterare för vinteruppvärmning. En värmepumpskondensorenhet kan vända köldmediecykeln för att extrahera värme från utomhusluften även i kallt väder och flytta den inomhus, vilket ger både värme och kyla från en enda utomhusenhet.
Moderna kallklimatvärmepumpar, t.ex Bosch IDS Prime, Mitsubishi Hyper Heat eller Carrier Infinity Heat Pump kan arbeta effektivt ner till utomhustemperaturer på -13°F till -22°F . Vid 47°F utomhustemperatur – vanligt under axelsäsonger i större delen av USA – levererar en värmepump 2,5–3,5 enheter värmeenergi för varje förbrukad enhet elektrisk energi, vilket överträffar elektrisk motståndsuppvärmning.
För bostäder i milt till måttligt klimat som för närvarande använder elektrisk motståndsvärme eller äldre värmepumpar, kan ersättning med en modern värmepumpskondensatorenhet med variabel hastighet minska de årliga energikostnaderna för uppvärmning och kylning med 30–50 %. I klimat med mycket kalla vintrar och billig naturgas vinner en gasugn i kombination med en rak-sval AC-kondensorenhet ofta fortfarande på den totala kostnaden, men gapet minskar i takt med att värmepumpstekniken förbättras.
Vad du kan förvänta dig att betala: Full installationskostnadsfördelning
Utrustningspriset är bara en komponent av vad du kommer att spendera. En realistisk budget måste stå för hela installationskostnaden för en ny kondensorenhet. Här är en uppdelning av typiska kostnadskomponenter på den amerikanska marknaden:
| Kostnadskomponent | Budgetenhet (14–16 SEER2) | Mellanklass (17–20 SEER2) | Premium (21 SEER2) |
|---|---|---|---|
| Kondensorenhetsutrustning | 900–2 200 USD | 1 800–3 800 USD | 3 200–7 000 USD |
| Lufthanterare / spole (vid byte) | 600–1 200 USD | 800–1 800 USD | 1 200–3 000 USD |
| Installationsarbete | 800–1 500 USD | 900–1 800 USD | 1 000–2 500 USD |
| Köldmedieladdning | $150–$400 | $150–$400 | $150–500 $ |
| Eluppgraderingar (om det behövs) | $0–$600 | $0–$800 | 0–1 200 USD |
| Typiskt totalt installerat | 3 500–6 000 USD | 5 500–9 500 USD | 8 000–16 000 USD |
Få alltid minst tre offerter från licensierade VVS-entreprenörer. Stora skillnader i installerat pris för samma kondensorenhet är vanligt – skillnaden mellan konkurrerande entreprenörer på ett mellanklasssystem kan lätt vara $1 500–3 000 $. Som sagt, det lägsta budet är inte alltid det bästa valet; installationskvaliteten påverkar direkt utrustningens effektivitet, livslängd och garantins giltighet.
Röda flaggor att se efter när du får offerter
VVS-branschen har tyvärr sin andel av entreprenörer som klipper hörn eller drar nytta av husägare som inte är insatta i de tekniska detaljerna. Här är specifika varningsskyltar som bör få dig att pausa innan du skriver under:
- Ingen manuell J-lastberäkning erbjuds. Varje entreprenör som dimensionerar din nya kondensorenhet baserat enbart på vad den gamla enheten var, eller på tumregler för kvadratfot, gör inte jobbet korrekt.
- Press på att bestämma samma dag. Legitima entreprenörer skapar inte konstgjord brådska om inte ditt befintliga system verkligen har misslyckats och du inte har någon kylning. Även då bör du kunna få en andra åsikt om den föreslagna ersättningen.
- Inget omnämnande av kanalinspektion eller luftflödestestning. En ny högeffektiv kondensorenhet i kombination med läckande eller underdimensionerade kanalsystem kommer aldrig att uppnå sin klassade SEER2 i verklig drift. En noggrann entreprenör kommer åtminstone att bedöma kanalens skick.
- Garanti diskuteras inte i detalj. De flesta större varumärkesgarantier kräver professionell installation av en licensierad entreprenör OCH produktregistrering inom 60–90 dagar efter installationen. Se till att du förstår exakt vad som omfattas och hur länge.
- Felaktiga inomhus- och utomhusenheter. En kondensorenhet måste anpassas till en kompatibel inomhuslufthanterare och spole för att uppnå nominell effektivitet. Om man blandar märken eller inte matchade modellgenerationer kan garantierna ogiltigförklaras och systemets prestanda försämras med 10–20 %.
Underhåll din kondensorenhet för att maximera livslängden
Även den bästa kondensorenheten kommer att underprestera och misslyckas i förtid om den försummas. En välskött kondensorenhet kan hålla i 15–20 år; en försummad kan behöva bytas ut om 10–12 år. Underhållsuppgifterna är inte komplicerade, men de måste vara konsekventa.
Årlig professionell trimning
Schemalägg en professionell inspektion och finjustering varje vår innan kylsäsongen. En tekniker bör kontrollera köldmedietryck och laddning, inspektera elektriska anslutningar, rengöra kondensorspolen, testa kondensatorer och kontaktorer, mäta amperedraget på kompressorn och verifiera korrekt luftflöde. Denna tjänst kostar vanligtvis $80–$150 och fångar upp problem innan de blir dyra misslyckanden.
Håll kondensorspolen ren
Kondensorbatteriet - den flänsförsedda metallytan på enhetens utsida - måste kunna avge värme effektivt. En spole igensatt med frön av bomullsträ, gräsklipp eller smuts kan minska effektiviteten med 10–30 % och tvinga kompressorn att arbeta hårdare, vilket förkortar dess livslängd. Skölj spolen inifrån och ut med en trädgårdsslang en eller två gånger per säsong. Håll minst 18–24 tum fritt utrymme runt kondensorenhetens alla sidor för att säkerställa tillräckligt luftflöde.
Byt inomhusluftfilter regelbundet
Detta verkar inte ha något samband med kondensorenheten, men ett igensatt inomhusfilter minskar luftflödet över förångarslingan, vilket gör att köldmediet återgår till kondensorenheten i ett onormalt tillstånd och belastar kompressorn. Kontrollera filtren varje månad och byt ut dem var 1–3:e månad beroende på dammnivåer, husdjur och hushållsbeläggning.
Skydda enheten på vintern
I klimat med kraftigt snöfall skyddar fläkten och topppanelen från isskador genom att täcka toppen av kondensorenheten (inte sidorna - som fångar upp fukt) med ett skydd som andas under vintermånaderna. Kör aldrig AC utan att först ta bort kåpan.
Slutsatsen: Matcha kondensorenheten till din verkliga situation
Att välja den bästa AC-kondensorenheten handlar om ärliga svar på några praktiska frågor: Hur varmt och fuktigt är ditt klimat? Hur många timmar per år går din AC? Vad är din förhandsbudget kontra din tolerans för högre månatliga elräkningar? Hur länge planerar du att stanna i hemmet?
Som en allmän ram:
- Snäv budget eller korttidsvistelse: En korrekt storlek 14–16 SEER2 enstegs kondensorenhet från ett pålitligt märke (Goodman, Rheem, Carrier Comfort-serien) är servicevänlig och kostnadseffektiv.
- Måttligt klimat, medelhög budget, långsiktigt ägande: En 17–19 SEER2 tvåstegs kondensorenhet från Trane, Carrier, American Standard eller Rheem ger en övertygande balans mellan komfort, effektivitet och värde.
- Varmt eller fuktigt klimat, högre budget, långtidsvistelse: En 20–26 SEER2 kondensorenhet med variabel hastighet från Carrier, Lennox eller Trane är den bästa långsiktiga investeringen och ger märkbart överlägsen daglig komfort.
- Värme och kyla kombinerat: En modern värmepumpskondensorenhet med variabel hastighet erbjuder effektivitetsvinster året runt som kan motivera premien jämfört med en kombination av rak kylkondensor och gasugn i många klimat.
Oavsett vilken kondensorenhet du väljer, professionell installation av en licensierad, erfaren entreprenör är minst lika viktig som själva utrustningen. Den mest sofistikerade kondensorenheten med variabel hastighet som installeras dåligt kommer inte att fungera lika bra som en blygsamt klassad enhet installerad korrekt med korrekt kylmedelsladdning, korrekt luftflöde och matchade inomhuskomponenter. Gör din forskning om entreprenören, inte bara varumärket.






